Oszczędność energii dzięki systemom HEMS i EMS

Czym są systemy HEMS i EMS?

W dzisiejszych czasach zwiększająca się popularność rozwiązań OZE, takich jak fotowoltaika czy pompy ciepła, wymusza konieczność optymalizacji zużycia energii w budynkach. Na rynku pojawiły się zatem nowe rozwiązania, takie jak system zarządzania energią domową HEMS (Home Energy Management System) oraz system EMS (Energy Management System).

Obraz przedstawiający nowoczesny dom z systemem HEMS/EMS z jedną prześwietloną ścianą.

Jakie są różnice pomiędzy tymi systemami?

Systemy HEMS i EMS różnią się istotnie pomimo swoich podobnych celów. System HEMS służy do optymalizacji zarówno systemu energii elektrycznej, jak i energii cieplnej. Dzięki niemu możliwe jest pełne wsparcie budynku w zakresie energooszczędności i osiągnięcie maksymalnej efektywności energetycznej. System HEMS pomaga w osiągnięciu autokonsumpcji energii elektrycznej oraz zwiększeniu oszczędności energetycznych.

Natomiast system EMS odpowiada głównie za zarządzanie energią z fotowoltaiki i przepływami energii elektrycznej między instalacją, magazynem energii oraz bieżącym zużyciem. System ten może również współpracować z siecią energetyczną, odprowadzając nadwyżki energii do sieci.

Jak działają systemy HEMS i EMS?

Podstawowym elementem systemów HEMS i EMS są urządzenia analizujące pracę przedmiotów, które odpowiadają za pozyskiwanie, przetwarzanie lub magazynowanie energii. Dane na temat pracy urządzeń przekazywane są na serwer, a po ich przetworzeniu, specjalne oprogramowanie podpowiada użytkownikowi, jakie ustawienia poszczególnych urządzeń w danym momencie będą odpowiednie.

Złożoność systemu HEMS i EMS jest zmienna i zależy od naszych potrzeb. Wdrożenie prostszych wersji systemów, które monitorują i ograniczają do minimum przesłane nadwyżki energii elektrycznej do sieci oraz zwiększają autokonsumpcję, jest łatwe i niedrogie. W przypadku bardziej zaawansowanych rozwiązań konieczne jest zainstalowanie jednostki sterującej oraz dodatkowych urządzeń pośredniczących pomiędzy jednostką sterującą, a odbiornikami energii, które pozwalają dokonywać zdanej kontroli urządzeń.

Dlaczego warto zainwestować w systemy HEMS i EMS?

Wprowadzenie systemów HEMS i EMS pozwala na osiągnięcie większej efektywności energetycznej i generuje oszczędności na rachunkach za energię. Warto zatem poznać zasady ich działania i możliwości zastosowania w gospodarstwie domowym, szczególnie w przypadku użytkowników korzystających z OZE, takich jak fotowoltaika czy pompy ciepła. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą systemów HEMS i EMS dostępną pod tym adresem:

Jeśli wciąż masz wątpliwości, który system HEMS/EMS będzie odpowiedni dla Twojego gospodarstwa domowego, zapraszamy do kontaktu telefonicznego 85 777 70 11 lub do odwiedzania nas pod adresem 15-542 Białystok, ul. Ciesielska 2/23.

Więcej artykułów