Czym są systemy HEMS i EMS?
W dzisiejszych czasach zwiększająca się popularność rozwiązań OZE, takich jak fotowoltaika czy pompy ciepła, wymusza konieczność optymalizacji zużycia energii w budynkach. Na rynku pojawiły się zatem nowe rozwiązania, takie jak system zarządzania energią domową HEMS (Home Energy Management System) oraz system EMS (Energy Management System).
Jakie są różnice pomiędzy tymi systemami?
Systemy HEMS i EMS różnią się istotnie pomimo swoich podobnych celów. System HEMS służy do optymalizacji zarówno systemu energii elektrycznej, jak i energii cieplnej. Dzięki niemu możliwe jest pełne wsparcie budynku w zakresie energooszczędności i osiągnięcie maksymalnej efektywności energetycznej. System HEMS pomaga w osiągnięciu autokonsumpcji energii elektrycznej oraz zwiększeniu oszczędności energetycznych.
Natomiast system EMS odpowiada głównie za zarządzanie energią z fotowoltaiki i przepływami energii elektrycznej między instalacją, magazynem energii oraz bieżącym zużyciem. System ten może również współpracować z siecią energetyczną, odprowadzając nadwyżki energii do sieci.
Jak działają systemy HEMS i EMS?
Podstawowym elementem systemów HEMS i EMS są urządzenia analizujące pracę przedmiotów, które odpowiadają za pozyskiwanie, przetwarzanie lub magazynowanie energii. Dane na temat pracy urządzeń przekazywane są na serwer, a po ich przetworzeniu, specjalne oprogramowanie podpowiada użytkownikowi, jakie ustawienia poszczególnych urządzeń w danym momencie będą odpowiednie.
Złożoność systemu HEMS i EMS jest zmienna i zależy od naszych potrzeb. Wdrożenie prostszych wersji systemów, które monitorują i ograniczają do minimum przesłane nadwyżki energii elektrycznej do sieci oraz zwiększają autokonsumpcję, jest łatwe i niedrogie. W przypadku bardziej zaawansowanych rozwiązań konieczne jest zainstalowanie jednostki sterującej oraz dodatkowych urządzeń pośredniczących pomiędzy jednostką sterującą, a odbiornikami energii, które pozwalają dokonywać zdanej kontroli urządzeń.
Dlaczego warto zainwestować w systemy HEMS i EMS?
Wprowadzenie systemów HEMS i EMS pozwala na osiągnięcie większej efektywności energetycznej i generuje oszczędności na rachunkach za energię. Warto zatem poznać zasady ich działania i możliwości zastosowania w gospodarstwie domowym, szczególnie w przypadku użytkowników korzystających z OZE, takich jak fotowoltaika czy pompy ciepła. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą systemów HEMS i EMS dostępną pod tym adresem:
Jeśli wciąż masz wątpliwości, który system HEMS/EMS będzie odpowiedni dla Twojego gospodarstwa domowego, zapraszamy do kontaktu telefonicznego 85 777 70 11 lub do odwiedzania nas pod adresem 15-542 Białystok, ul. Ciesielska 2/23.