Program Mój Prąd

Ministerstwa Środowiska i Energii rozpoczęło nowy program, którego celem jest wsparcie finansowe dla osób, które zamierzają inwestować w odnawialne źródła energii. Każdy beneficjent, który złoży wniosek, otrzyma dotację na instalację fotowoltaiczną. Co warto wiedzieć o tym programie? Gdzie szukać pomocy, jeśli nie wiemy, od czego zacząć?

Co warto wiedzieć o programie Mój Prąd?

Dotacja, przeznaczona dla beneficjentów programu Mój Prąd, będzie formą bezzwrotnego wsparcia finansowego w wysokości od 4 do 5 tys. zł. Montowana instalacja fotowoltaiczna musi być zawarta w przedziale mocy od 2 kW do 10 kW. Program jest przeznaczony dla wszystkich gospodarstw domowych, które zainwestowały w panele fotowoltaiczne po dniu 1 lutego 2020roku. Beneficjenci muszą być jednak osobami fizycznymi, które wytwarzają energię elektryczną tylko i wyłącznie dla siebie. 

Najnowsza edycja programu (Mój Prąd 4.0) opiera się na rozliczaniu w nowym systemie net-billing i jest przeznaczona dla nowych jak i obecnych beneficjentów. 

W przypadku, gdy skorzystaliśmy z wcześniejszych odsłon programu, możemy ubiegać się o dofinansowanie magazynów energii/ciepła i systemów zarządzania energią, jeśli przejdziemy na net-billing. Obiecany grant w tym wypadku wynosi 2 tys. zł. Musimy jednak pamiętać, że decyzja ta jest nieodwracalna i musi być potwierdzona przez OSD.

Jeśli jednak nie skorzystaliśmy wcześniej z oferty programu, wybierając net-billing, możemy ubiegać się o otrzymanie kwoty od 4 do 5 tys. zł. Wielkość dotacji zależeć będzie od tego, czy złożymy wniosek o dofinansowanie kolejnych inwestycji w magazyny i systemy zarządzania energią.

Należy nadmienić, że program nie obejmuje wsparcia dla rozbudowy mocy funkcjonujących już instalacji fotowoltaicznych.

Sprawdź nasze wszystkie realizacje!

Co zrobić, aby otrzymać dofinansowanie?

W celu otrzymania dotacji z programu Mój Prąd należy spełnić podane założenia, wypełnić wniosek oraz dostarczyć dokumenty w terminie. Jeśli się do tego nie zastosujemy, nasz wniosek może zostać odrzucony.

Zanim dotacja zostanie wypłacona, NFOŚIGW przyjrzy się kilku kwestiom. Pierwszą z nich będzie sprawdzenie, czy wniosek został złożony w ustalonym terminie, a także czy jest on złożony w odpowiednim formularzu oraz właściwie wypełniony. Równie istotny jest czytelny podpis oraz zawarcie wszystkich załączników. Później urzędnicy sprawdzą, czy mieścimy się w katalogu, jaki został ustalony przez program, a także czy dana inwestycja współgra z założeniami programu. Równie istotne jest to, czy konkretny podmiot wcześniej już nie ubiegał się o podobne dofinansowanie lub, czy zakres, jaki został objęty we wniosku, nie znalazł się już w innym.

Gdzie szukać pomocy?

Skontaktuj się z nami!

SunGrant to firma działająca na terenie Podlaskiem i Mazowieckim, która pomaga swoim klientom w sprawach związanych z fotowoltaiką. Oferuje kompleksowe usługi, poczynając od projektu instalacji przez zakup, montaż oraz uruchomienie, aż do długoterminowego wsparcia serwisowego i gwarancyjnego. Wiele zadowolonych klientów potwierdza, że jeśli zamierzamy zainwestować w fotowoltaikę, to SunGrant jest świetnym wyborem. 

Dlaczego Mój Prąd?

Instalacje fotowoltaiczne to przyszłość. Przy obowiązujących zmianach z 1 kwietnia 2022 roku nie jest ona w dalszym ciągu bardzo opłacalna. Za pomocą dotacji Mój Prąd, inwestycja zwróci nam się dużo szybciej. Dzięki temu będziemy produkowali prąd zupełnie za bezcen. Naprawdę warto!

Od czego zacząć?

Lista potrzebnych dokumentów jest dostępna na stronie:

https://mojprad.gov.pl/zloz-wniosek

IV nabór wniosków

  • od 15 kwietnia 2022 roku
  • do 22 grudnia 2022 roku (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania alokacji środków

NFOŚiGW informuje, że w związku z podejmowanymi działaniami związanymi z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Zachęcamy do korzystania ze strony internetowej i zapraszamy do kontaktu e-mail.

Procedowanie wniosków “Mój Prąd” odbywa się na bieżąco.

Więcej informacji:

https://mojprad.gov.pl/

Jesteś zainteresowany
naszą ofertą?

cta