Program Mój Prąd

Ministerstwa Środowiska i Energii rozpoczęło nowy program, którego celem jest wsparcie finansowe dla osób, które zamierzają inwestować w odnawialne źródła energii. Każdy beneficjent, który złoży wniosek, otrzyma dotację w wysokości 5 tysięcy złotych na instalację fotowoltaiczną. Wnioski możemy składać już od sierpnia ubiegłego roku. Co warto wiedzieć o tym programie? Gdzie szukać pomocy, jeśli nie wiemy, od czego zacząć?

Co warto wiedzieć o programie Mój Prąd?

Dotacja, przeznaczona dla beneficjentów programu Mój Prąd, będzie formą bezzwrotnego wsparcia finansowego. Będzie ona mogła być większa niż nawet połowa kosztów instalacji fotowoltaicznej, jednak jej maksymalną wartością jest 5 tysięcy złotych. Nie możemy także zapomnieć, że montowana instalacja musi być zawarta w przedziale mocy od 2 kWp do 10 kWp.

Program Mój Prąd jest przeznaczony dla wszystkich gospodarstw domowych, które zainwestowały w panele fotowoltaiczne po dniu 1 lutego 2020roku. Beneficjenci muszą być jednak osobami fizycznymi, które wytwarzają energię elektryczną tylko i wyłącznie dla siebie. W celu jeszcze większego zachęcania do instalacji fotowoltaicznej rząd zapewnia, że program będzie współgrał z ulgą termomodernizacyjną, która pozwala na odliczenie kosztów procesu instalacji od podatku.

W celu uzyskania dofinansowanie musimy złożyć konkretny wniosek. Powinniśmy jednak przywiązać szczególną uwagę do kolejności naszych zgłoszeń. Z programu może skorzystać aż 200 tysięcy beneficjentów, gdyż na program Mój Prąd, zostało przeznaczone miliard złotych. Wnioski możemy składać jedynie w wersjach papierowych. Powinien się na niej również znaleźć czytelny podpis osoby, która składa wniosek o dotację. Wzór podania możemy zdobyć ze strony internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Co więcej, poza wnioskiem musimy posiadać odpowiednią dokumentacją, taką jak:

  • Kopia faktury odnoszącej się do dostawy oraz montażu instalacji fotowoltaicznej wraz z notką, mówiącą o zgłoszeniu do programu Mój Prąd.
  • Oświadczenie o spłacie lub dowód spłaty faktury,
  • Zaświadczenie od Operatora Dystrybucyjnej Sieci, potwierdzające instalowanie liczników,
  • Klauzura informacyjna.

Sprawdź nasze wszystkie realizacje!

Co zrobić, aby otrzymać dofinansowanie?

W celu otrzymania dotacji z programu Mój Prąd należy spełnić podane założenia, wypełnić wniosek oraz dostarczyć dokumenty w terminie. Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wszystkie wnioski powinny być wypełnione czytelnie, drukowanymi literami, długopisem niebieskim lub czarnym. Jeśli się do tego nie zastosujemy, nasz wniosek może zostać odrzucony. Zanim dotacja zostanie wypłacona, NFOŚIGW przyjże się kilku kwestiom. Pierwszą z nich będzie sprawdzenie, czy wniosek został złożony w ustalonym terminie, a także czy jest on złożony w odpowiednim formularzu oraz właściwie wypełniony. Równie istotny jest czytelny podpis oraz zawarcie wszystkich, wyżej wymienionych załączników. Później urzędnicy sprawdzą, czy mieścimy się w katalogu, jaki został ustalony przez program, a także czy dana inwestycja współgra z założeniami programu. Równie istotne jest to, czy konkretny podmiot wcześniej już nie ubiegał się o podobne dofinansowanie lub, czy zakres, jaki został objęty we wniosku, nie znalazł się już w innym.

Gdzie szukać pomocy, jeśli nie wiemy, od czego zacząć?

Sungrant to firma działająca na terenie Podlaskiem i Mazowieckim, która pomaga swoim klientom w sprawach związanych z fotowoltaiką. Oferuje kompleksowe usługi, poczynając od projektu instalacji przez zakup, montaż oraz uruchomienie, aż do długoterminowego wsparcia serwisowego i gwarancyjnego. Wiele zadowolonych klientów tylko potwierdza, że jeśli zamierzamy zainwestować w fotowoltaikę, to Sungrant jest świetnym wyborem. Instalacje fotowoltaiczne to przyszłość. Już w tym momencie ich cena nie jest kosmicznie wysoka, a z pomocą dotacji Mój Prąd, całość zwróci nam się około 12 miesięcy szybciej. Po tym okresie będziemy produkowali prąd zupełnie za bezcen, a jego nadmiar będzie oddawany do elektrowni, mając możliwość odbioru oddanej energii  w ciągu jednego roku.  Naprawdę warto!

II nabór wniosków

  • od 1 lipca 2021 roku
  • do 22 grudnia 2021 roku
  • lub do wyczerpania alokacji środków

NFOŚiGW informuje, że w związku z podejmowanymi działaniami związanymi z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Zachęcamy do korzystania ze strony internetowej i zapraszamy do kontaktu e-mail.

Procedowanie wniosków “Mój Prąd” odbywa się na bieżąco.

Więcej informacji: https://mojprad.gov.pl/

Jesteś zainteresowany
naszą ofertą?

cta