Program Mój Prąd 5.0

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformowały o kolejnej edycji programu Mój Prąd 5.0, która wystartowała 22.04.2023. Celem programu Mój Prąd 5.0 jest dofinansowanie nie tylko instalacji fotowoltaicznych, ale także magazynów energii, systemów zarządzania energią HEMS/EMS, pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych.

W 5 edycji programu Mój Prąd, prosumenci mogą liczyć na maksymalne wsparcie rzędu 58 tys. złotych. Dotacja wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych. Na przykład, dla mikroinstalacji fotowoltaicznej, dotacja wynosi do 6 000 zł dla grupy 1 i 2 wnioskodawców, a do 7 000 zł, jeśli dodatkowo instalowane jest inne urządzenie. Dla grupy 3 wnioskodawców, dotacja wynosi do 3 000 zł.

Co warto wiedzieć o tym programie? Gdzie szukać pomocy, jeśli nie wiemy, od czego zacząć? Tego dowiecie się poniżej.

Wszystko co musisz wiedzieć o programie Mój Prąd 5.0

W ramach piątej edycji programu Mój Prąd 5.0, beneficjenci mogą otrzymać bezzwrotne dofinansowanie w wysokości do 58 tys. zł. Te środki mogą pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych. Instalacja fotowoltaiczna, która jest kwalifikowana do wsparcia, powinna mieć moc od 2 kW do 10 kW. Co więcej, program nie jest już ograniczony do paneli fotowoltaicznych – wsparcie obejmuje teraz również magazyny energii, systemy zarządzania energią w domu (HEMS) i systemy grzewcze.
W programie Mój Prąd 5.0 wyodrębniono trzy grupy prosumentów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie:
  • Osoby, które korzystają z systemu net-billing i dotychczas nie otrzymali dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej.
  • Osoby, które korzystają z systemu net-metering i dotychczas nie otrzymali dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem, że przejdą na system net-billing.
  • Osoby, które korzystają z systemu net-metering i skorzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem, że spełnią kilka warunków, m.in. zmienią system rozliczeń na net-billing i zgłoszą dodatkowe urządzenie do dofinansowania.
Należy nadmienić, że program nie obejmuje wsparcia dla rozbudowy mocy funkcjonujących już instalacji fotowoltaicznych.

Sprawdź nasze wszystkie realizacje! 

Co zrobić, aby otrzymać dofinansowanie?

W celu otrzymania dotacji z programu Mój Prąd należy spełnić podane założenia, wypełnić wniosek oraz dostarczyć dokumenty w terminie. Jeśli się do tego nie zastosujemy, nasz wniosek może zostać odrzucony. Zanim dotacja zostanie wypłacona, NFOŚIGW przyjrzy się kilku kwestiom. Pierwszą z nich będzie sprawdzenie, czy wniosek został złożony w ustalonym terminie, a także czy jest on złożony w odpowiednim formularzu oraz właściwie wypełniony. Równie istotny jest czytelny podpis oraz zawarcie wszystkich załączników. Później urzędnicy sprawdzą, czy mieścimy się w katalogu, jaki został ustalony przez program, a także czy dana inwestycja współgra z założeniami programu. Równie istotne jest to, czy konkretny podmiot wcześniej już nie ubiegał się o podobne dofinansowanie lub, czy zakres, jaki został objęty we wniosku, nie znalazł się już w innym.

Gdzie szukać pomocy?

Skontaktuj się z nami! SunGrant to firma działająca na terenie całego województwa Podlaskiego i Mazowieckiego, która pomaga swoim klientom w sprawach związanych z dofinansowaniami. Oferujemy kompleksowe usługi, poczynając od pomocy w otrzymaniu dofinansowania, po projektowanie instalacji przez zakup, montaż oraz uruchomienie, aż do długoterminowego wsparcia serwisowego i gwarancyjnego. Wiele zadowolonych klientów potwierdza, że jeśli zamierzamy zainwestować w fotowoltaikę, to SunGrant jest świetnym wyborem.

Dlaczego Mój Prąd?

Odnawialne źródła energii to przyszłość. Przy obecnych, ciągle rosnących cenach prądu są one szczególnie bardzo opłacalna. Za pomocą dotacji Mój Prąd, inwestycje zwrócą nam się dużo szybciej. Dzięki temu będziemy produkowali prąd zupełnie za bezcen. Naprawdę warto!

Od czego zacząć?

Lista potrzebnych dokumentów jest dostępna na stronie:
https://mojprad.gov.pl/zloz-wniosek

V nabór wniosków

  • od 22 kwietnia 2023 roku
  • do 22 grudnia 2023 roku (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania alokacji środków

Jeśli potrzebują Państwo pomocy z wypełnieniem wniosku, zachęcamy do kontaktu z nami.

Procedowanie wniosków “Mój Prąd” odbywa się na bieżąco. Więcej informacji:
https://mojprad.gov.pl/

Jesteś zainteresowany
naszą ofertą?

cta