100 mln zł na „Słoneczne dachy” Wielkopolski

Rusza program „Słoneczne dachy”, na który w województwie wielkopolskim zarezerwowano 100 mln złotych preferencyjnych pożyczek. Nabór wniosków startuje 1 marca; program zakłada m.in. instalowanie paneli słonecznych na blokach.

„Słoneczne dachy” wyróżnia fakt, że przeznaczony jest on na modernizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Najkrócej pisząc: od teraz dach każdego bloku możne stać się małą elektrownią słoneczną. No dobrze – nie każdego; w pilotażowym etapie programu, wspomniane 100 mln zł przeznaczone będzie na instalacje realizowane wyłącznie w województwie wielkopolskim.

Niestety – nie są to środki bezzwrotne, lecz niskooprocentowane pożyczki, które może wziąć każda spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota, aby zainwestować je w zadania termomodernizacyjne; w tym instalację fotowoltaiczną o mocy maksymalnej 50 kW. Wytworzona przez panele energia ma być wykorzystywana na potrzeby własne budynku: do zasilania wind, oświetlenia klatek schodowych, piwnic, garaży itp. Fundusz (WFOŚiGW w Poznaniu) szacuje, że średni koszt instalacji o mocy 40 kW wyniesie około 165,6 tys. zł, a wliczając koszty finansowania – 168,81 tys. zł. Z tej kwoty 10 proc. będzie mogło zostać umorzone, dzięki czemu inwestycja ma się zwrócić już po 7 latach. Cały projekt ma przynieść łączne oszczędności około 8,3 mln zł w ciągu najbliższych 25 lat.

“Niższe koszty eksploatacji budynku przełożą się na niższe rachunki mieszkańców. To wielka szansa dla wielkopolskich wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które dzięki tej inwestycji wyjdą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Mamy na ten cel 100 mln zł i jako Wielkopolska szansę pilotażu, dlatego zwracam się do wszystkich podmiotów, które mogą być beneficjentami – skorzystajcie, to duże przedsięwzięcie i wielka korzyść dla mieszkańców” – podsumował wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Wysokość pojedynczej, otrzymanej pożyczki nie jest limitowana. Porozumienie w sprawie programu podpisali pod koniec stycznia prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Piotr Woźny oraz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Poznaniu Jolanta Ratajczak.

Źródła: gramwzielone.pl, wnp.pl
Fot.: annajelec z Pixabay

Więcej artykułów