A gdyby tak panelami słonecznymi zabudować Saharę?

Wiecie, że w roku 2017 ludzie na całym świecie wykorzystali 18 terawatów energii? Gdyby zabudować panelami słonecznymi Saharę, produkowałaby jej 4 razy więcej.

A dokładniej; Sahara w całości pokryta panelami produkowałaby rocznie 79 terawatów energii. W efekcie mogła zasilić cały świat – i to z dużym zapasem. Brzmi obiecująco, czy jak science-fiction? Niestety, na chwilę obecną: i jedno i drugie.

O ile największa pustynia świata wydaje się być dla nas idealną lokalizacją do zbudowania ogromnego źródła czystej, słonecznej energii, o tyle koszty takiej realizacji byłby gigantyczne. A to nie one są największym problemem – najtrudniejszy byłby przesył i… organizacja; Sahara podzielona jest między wiele państw Afrykańskich. Czy jednak sam pomysł nie jest ciekawy? Zwłaszcza, że i sama pustynia przy okazji przestałaby być tak niegościnna? Realizacje, która sprostałyby potrzebom całej ludzkości zawsze warto rozważać, ale to już zapraszamy – zobaczcie więcej w poniższym filmie zrealizowanym przez Jasną Stronę.

Film: A gdyby tak pokryć Saharę panelami słonecznymi?
Realizacja: Jasna Strona
Czas: 0:08:47

Film:

Źródło: animowany

Więcej artykułów