Co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika najczęściej kojarzy się z panelami słonecznymi, które możemy zaobserwować na dachach budynków. Jednak jest to tylko jeden z wielu elementów, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania instalacji. Poniżej przedstawiamy wszystkie jej komponenty:

  • Panele fotowoltaiczne

To najważniejszy składnik instalacji fotowoltaicznej. To panele zmieniają promieniowanie słoneczne na prąd stały. Jedna instalacja złożona jest z łańcuchów modułów. Moduł fotowoltaiczny to zestaw wzajemnie połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych, które muszą by chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

  • Inwerter (falownik)

Kolejnym ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter, nazywany również falownikiem. To centralne urządzenie każdej instalacji fotowoltaicznej. Kieruje wszystkimi zachodzącymi procesami. Jego głównym zadaniem jest przekształcenie prądu o napięciu stałym – na prąd o napięciu zmiennym, czyli takim, który występuje w gniazdkach.

  • System montażowy

Podstawowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest również system montażowy. Pozwala on na montaż paneli fotowoltaicznych i utrzymanie konstrukcji dachu. Wyróżnia się tu specjalne konstrukcje na dach skośny i dachy płaskie.

  • Kable, złączki i inne elementy

W pozostały skład instalacji wchodzą wszelkie kable i złączki. Należy zadbać o ich jakość, ponieważ to one zapewniają bezpieczeństwo konstrukcji. Oprócz tego, znajdują się tutaj, takie elementy jak licznik zużycia i produkcji energii elektrycznej oraz akumulator.

Kompatybilność wszystkich wymienionych elementów gwarantuje niezawodność instalacji fotowoltaicznych i osiągnięcie najlepszych rezultatów, dlatego też powinny być wybrane przez profesjonalistów.

Więcej artykułów