Czy Fotowoltaika się opłaca ?

Czy fotowoltaika się opłaca?

Jeśli zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną i masz wątpliwości czy to się opłaca – poniżej znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytania.

Instalacje fotowoltaicznie niewątpliwie stały się bardzo popularne na naszym rynku. Inwestują w nie nie tylko wielkie firmy, ale również rolnicy i posiadacze domków jednorodzinnych. Oczywiste jest to, że fotowoltaika jest rozwiązaniem ekologicznym, ponieważ prąd produkowany z paneli fotowoltaicznych nazywany jest czystą energią elektryczną, którą pozyskujemy ze słońca.

Na opłacalność fotowoltaiki składa się kilka podstawowych czynników, które powinniśmy przeanalizować. Przyjrzyjmy się im bliżej.

1. Najbardziej istotnym czynnikiem będą koszty jakie poniesiemy przy zakupie paneli fotowoltaicznych. Ważne jest to, aby wybrać panele najlepszej jakości, w dobrej cenie.

2. Im wyższe mamy zapotrzebowanie na zużycie energii elektrycznej, tym większa będzie opłacalność instalacji.

3. Powinniśmy starannie przemyśleć kierunek w jakim będziemy instalować naszą fotowoltaikę. Najbardziej korzystnym kierunkiem jest południe, potem zachód lub wschód. Aby panele były najbardziej wydajne zastanówmy się także nad prawidłowym montażem – ważny jest kąt nachylenia dachu.

4. Istnieje możliwość skorzystania z dostępnego dofinansowania, które zmniejszy poniesione przez nas koszty zakupu paneli fotwoltaicznych. Głównym źródłem dofinansowania dla osób fizycznych jest program „Mój prąd”, o którym pisaliśmy już wcześniej w jednym z naszych artykułów.

Szacowany czas po jakim zwraca się inwestycja w fotowoltaikę to średnio 8-9 lat. Natomiast jeśli skorzystasz z dofinansowania ten czas skraca się mniej więcej o 2 lata.

Jednak głównym czynnikiem, który odpowie na nasze pytanie odnośnie opłacalności fotowoltaiki, jest słowo prosument.

Kiedy zdecydujemy się na instalację fotowoltaiczną w myśl ustawy o OZE z czerwca 2019 r zostajemy tak zwanym prosumentem. Prosument to osoba, która wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby za pomocą mikroinstalacji. Jednocześnie może ją także magazynować i przekazywać nadwyżkę do sieci energetycznej.

Przy odpowiednio dobranej instalacji fotowoltaicznej zyskujemy oszczędność i niezależność energetyczną.

Panele fotowoltaiczne to opłacalna długotrwała inwestycja, którą będziesz się cieszył przez długie lata.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń do nas -> 85 777 70 11

Więcej artykułów