Czy w Polsce jest wystarczająco słonecznych dni, aby fotowoltaika się opłacała?

 Instalacje fotowoltaiczne polegają na pobieraniu energii z promieni słonecznych i zmienianiu jej w energię elektryczną. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy nasłonecznienie w Polsce jest wystarczające, aby było to opłacalne.   

Faktem jest, że pogoda w naszym kraju bywa zaskakująca, ale niewątpliwie każda pora roku ma swoje liczne zalety. Latem możemy liczyć na wysokie temperatury oraz duże nasłonecznienie, dlatego też przyjmuje się, że fotowoltaika najlepiej działa w okresie od kwietnia do września. Podczas tych miesięcy możemy uzyskać niemal 70% rocznej energii promieniowania. Zimą natomiast zmagamy się z niskimi temperaturami , opadami śniegu i krótszymi dniami, co przekłada się ma mniejszą ilość docierających promieni słonecznych. Należy jednak pamiętać, że najlepszymi warunkami do produkcji energii są słoneczne, ale chłodne dni, czyli dokładnie takie, które panują zimą. Dlatego w tym okresie bez problemu możliwe jest wyprodukowanie pozostałych 30% energii. Pochmurne niebo również nie oznacza, że panele fotowoltaiczne przestaną działać, ponieważ nawet gdy niebo jest zachmurzone dociera do paneli rozproszone światło, które odbija się od chmur.  

Dobrym rozwiązaniem jest również magazynowanie energii przez cały rok, czyli przechowywanie nadwyżki energii elektrycznej, wygenerowanej przez panele fotowoltaiczne, aby wykorzystać ją podczas deficytu energii. Dzięki temu rozwiązaniu instalacja działa przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Co ważne, nadwyżkę energii można wykorzystać do ogrzewania domu bądź wody podczas zimy.  

Podsumowując…Nasłonecznienie w naszym kraju zdecydowanie jest wystarczające, aby panele mogły produkować optymalną ilość energii elektrycznej na cały rok. Pamiętajmy, że kluczową rolę w działaniu fotowoltaiki odgrywa jej projekt oraz montaż. Aby panele mogły spełniać swoje zadanie zimą – nie może zalegać na nich śnieg, dlatego kluczowe jest zamontowanie ich pod kątem 30-45°. Takie ułożenie wpływa na to, że śnieg samoistnie się z nich zsuwa i umożliwia dalsze wytwarzanie energii elektrycznej.