Czy w starym domu opłaca się montować pompę ciepł

Instalowanie pomp ciepła to coraz częściej praktykowane rozwiązanie. Jedni wprowadzają je w życie z racji na oszczędności drudzy w trosce o środowisko. Prawidłowo zamontowana pompa ciepła to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie.

O ile w nowo powstałych domach jej zamontowanie nie budzi obaw, o tyle właściciele starszych budynków mieszkalnych, często zastanawiają się, czy ma to sens. Poniżej postaramy się wyjaśnić, jak to wygląda. 

Częstą wadą starszych domów jest ich bardzo słaba termoizolacja. Co wiążę się  z tym, że nie ważne, z jakiego źródła pochodzi, ciepło to będzie ono tracone. To wszystko za sprawą tego, że w takich budynkach są duże starty ciepła w przeliczeniu na 1m2.

Nie jest to jednak jednoznaczne z niemożnością zamontowania pompy ciepła.

Pierwszym krokiem, który zbliży, nas do zamontowania pompy ciepła jest przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych, które pozwolą na ograniczenie strat ciepła. Tego typu działania obejmują przede wszystkim:

  • wymianę okien oraz drzwi zewnętrznych na bardziej szczelne, 
  • ocieplenie ścian zewnętrznych domu. 

To tylko podstawowe z działań. Niemniej jednak bardzo skuteczne pod względem ograniczenia strat ciepła. Prace te po pierwsze mają wpływ na ogólną skuteczność ogrzewania. Po drugie, dzięki przeprowadzonym pracom zmniejszy się zapotrzebowanie cieplne domu, w związku z tym możliwy będzie zakup pompy ciepła o niższej mocy, która jest tym samym tańsza.

Reasumując, montaż pompy ciepła w starym domu jest możliwy pod warunkiem, że spełniasz kilka warunków. Jeśli masz, jakieś wątpliwości zapraszamy do kontaktu tel.: (85) 777 70 11