Czy należy odśnieżać panele fotowoltaiczne zimą?

Za oknem biało, i cóż jednych to cieszy, drugich to martwi. Zdecydowanie do tej drugiej grupy należą posiadacze paneli fotowoltaicznych, którzy zastanawiają się, czy należy je odśnieżać zimą. 

Śpieszmy, więc z odpowiedzią na to pytanie, ponieważ jest to istotna kwestia, która może wpłynąć na funkcjonowanie  zainstalowanych modułów. 

Jak opady śniegu wpływają na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Nie ma w tym nic dziwnego, że szczególnie nowi użytkownicy paneli fotowoltaicznych zastanawiają się, czy opady śniegu wpływają na ich efektywność.

Badania wskazują, że opady śniegu w niewielkim stopniu wpływają na ich funkcjonowanie. Przeprowadzone analizy potwierdziły, że zalegająca pokrywa śnieżna na panelach fotowoltaicznych zmniejsza ich efektywność  od 1% do 3,5 %. Ważna jest jednak kwestia, że te dane są podawane w skali roku. Oznacza to, że ten wynik jest uśredniony. Spadki produkcji prądu podczas opadów śniegu mogą być, więc większe. 

Czy warto odśnieżać panele fotowoltaiczne

To zależy. Jest to kwestia tego czy Twoje panele fotowoltaiczne zamontowane są na płaskim, czy spadowym dachu. 

W wypadku dachu spadowego rzadko zachodzi potrzeba odśnieżania modułów. To wszystko za sprawą tego, że przypadku zaśnieżenia promieniowanie częściowo dociera do modułu. Energia jest, więc wytwarzana przez panele fotowoltaiczne, ale w mniejszych ilościach. Pod wpływem nagrzewania się paneli fotowoltaicznych śnieg zaczyna się samoistnie zsuwać z dachu. 

Inaczej sprawa wygląda w wypadku dachów płaskich, z których śnieg samoistnie się nie zsunie. Pytanie, więc czy zalegający na dachach płaskich śnieg należy odśnieżać? Odpowiedź poniżej. 

Czy należy odśnieżać śnieg, zalegający na dachach płaskich? 

Jeśli decydujesz się na odśnieżanie paneli fotowoltaicznych, które znajdują się na dachach płaskich, musisz bardzo uważać na ich konstrukcje. Szczególnie pamiętaj  o trzech kwestiach.

  • Nie odśnieżaj śniegu, który jest zamarznięty.
  • Odśnieżaj tylko sypki śnieg,
  • Do odśnieżania używaj bezpiecznego narzędzia, które nie spowoduje uszkodzenia paneli fotowoltaicznych.

Reasumując, jeśli decydujesz się na odśnieżanie paneli fotowoltaicznych, musisz zachować szczególną ostrożność. Nie zawsze jednak warto ryzykować, szczególnie w wypadku dachów spadowych, których odśnieżanie nie ma zbyt wielkiego sensu. 

Więcej artykułów