Fotowoltaika. Spektakularne przejęcie: warte 13 mld zł

Nasza branża rośnie bardzo szybko. Rosną też kwoty i zainteresowanie wielkich marek; nie tylko IKEI czy Tesli. Właśnie szykowane jest imponujące przejęcie firmy fotowoltaicznej: warte 3,2 miliarda dolarów, czyli prawie 13 miliardów złotych.

Rynek fotowoltaiki w USA, wyraźnie przebija skalą i rozpędzeniem rynek w Polsce. Jest to o tyle ciekawe, że może być dobrą prognozą tego, jak u nas będą się rozwijały inwestycje związane z pozyskiwaniem prądu ze słońca. A te za oceanem biją kolejne – naprawdę już niemałe – rekordy.

Dotychczas, największym przejęciem fotowoltaiki w USA, była aktywizacja w 2016 roku firmy SolarCity (specjalizującej się w segmencie dachowych instalacji PV), dokonana przez Teslę, zarządzaną przez znanego wizjonera-przedsiębiorcę, Elona Muska (PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink, Boring Company). Tak: tego Muska, który słynie z produkcji elektrycznych samochodów i planów kolonizacji Marsa. Jednak ma on też bardziej „przyziemne” biznesy, wśród których znalazło się przejęcie wspomnianego SolarCity za pomocą wymiany akcji firm, szacowanej wówczas na 2,6 miliarda dolarów. Obecnie nadchodząca transakcja wynik ten wyraźnie pobije.

Aktualnie liderem amerykańskiego rynku dachowej fotowoltaiki jest firma Sunrun, która w pierwszym kwartale 2020 roku zainstalowała instalacje fotowoltaiczne o mocy 97 MW. To ona szykuje się do niebanalnej transakcji: przejęcia swojego głównego konkurenta, amerykańskiego „numer dwa” w branży – firmy Vivint Solar. Wyceniana wartość przejęcia: 3,2 miliarda dolarów, czyli przy obecnym kursie złotówki: ponad 12 600 000 000 zł (12 miliardów 600 milionów złotych). Przejęcie odbędzie się w formie wymiany akcji obu firm w stosunku 1:0,55, co sprawi, że obecni akcjonariusze Vivint Solar, po formalizacji przejęcia, otrzymają 36% udziału w Sunrun.

W ubiegłym roku obie te firmy miały 16% udział w rynku domowej fotowoltaiki w USA, na trzecim miejscu zostawiając Teslę z udziałem w rynku na poziomie 4,6%. Przejęcie, które ma zostać sformalizowane pod koniec tego roku sprawi, że Sunrun będzie miał na koncie 500 000 klientów oraz 3 GW zrealizowanych instalacji fotowoltaicznych. A za parę lat… kto wie, może to SunGrant przejmie Sunrun 😉

Zdjęcia: Ronile oraz Free-Photos z Pixabay 

Więcej artykułów