Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością, wśród osób świadomych co do poziomu i wpływu zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie. Na ich korzyść przemawiają rosnące ceny węgla oraz gazu. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak działają pomy ciepła oraz jakie są ich rodzaje. Jeśli, interesujesz się instalacją pompy ciepła, z niniejszego artykułu dowiesz się jaką pompę ciepła najlepiej wybrać.
Spis treści:
- Pompa ciepła — rodzaje tego systemu grzewczego
- Pompa ciepła — co warto wiedzieć
Jakie są rodzaje pomp ciepła
Pompa ciepła pozyskuje energię, którą wykorzystuje do podgrzewania wody. Podgrzana woda służy do użytku i ogrzewania domu. Wyróżniamy trzy główne rodzaje pomp ciepła:
- wodna pompa ciepła
- pompa ciepła gruntowa
- pompa ciepła powietrzna
Pompa powietrzna cieszy się dużą popularnością, ponieważ nie wymaga wyłożenia dużego kapitału na starcie inwestycji. Typy pompy powietrznej dzielimy na:
- powietrze — powietrze: gdzie ciepło transportowane jest do wewnątrz
- powietrze — woda: transport ciepła polega na obiegu grzewczym ze zbiornika z gorącą wodą. Ten typ cechuje niski koszt eksploatacji, dzięki wysokiemu współczynnikowi efektywności.
Wodną pompę ciepła cechuje wysoka wydajność energetyczna. Jest to jedno z nowoczesnych rozwiązań grzewczych. Jej działanie polega na tym, że energia przenoszona jest z systemu wodnego znajdującego się pod ziemią. System instalacyjny, który wykorzystuje wodną pompę ciepła działa cały rok. Jednak koszty inwestycji ze względu na poziom skomplikowania jest wysoki.
Pompa ciepła gruntowa to zaawansowane urządzenie grzewcze pozyskujące ciepło z gruntu. Przekształcone w urządzeniu, zostaje dostarczone do budynku. Do najpopularniejszych rodzajów zaliczane są kolektory poziome oraz pionowe. Gruntowa pompa ciepła z wymiennikiem poziomym polecana jest dla gospodarstw domowych, które posiadają działki o dużej powierzchni. Na, jej korzyść przemawia zmniejszenie kosztów inwestycji ze względu na brak konieczności dokonywania odwiertów. Gruntowa pompa ciepła z kolektorem pionowym to odpowiedni wybór dla gospodarstw domowych z małymi działkami, W danym przypadkach wymagane jest wykonanie odwiertów. Kolektor pionowy przez to jest droższy.
Instalacje pomp ciepła — co warto wiedzieć
Aby pompa ciepła działała jak najbardziej efektywnie, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.
- Przede wszystkim, należy pamiętać, że na wydajność pomp ciepła wpływa termoizolacja budynku. Niezbędnym elementem jest analiza termiczna, która uwzględnia dane o stratach ogrzania budynku.
- Jeśli posiadasz niedużą działkę lub ma ona nieregularny kształt lepiej wybrać pompę ciepła typu powietrze — woda.
- Jeśli dotychczas za opał wykorzystywałeś olej lub gaz, to pompa ciepła będzie korzystniejsza dla środowiska i portfela.
- Pompa ciepła może być źródłem ogrzewania domu, które współpracuje z posiadanym już urządzeniem grzewczym.
- Nie ma jednego dobrego rozwiązania. Do każdego budynku należy przygotować indywidualny projekt oraz odpowiednio dobrać moc mechanizmu.
- Projekt instalacji pompy ciepła niezależnie na jej rodzaj wykonuje osoba mająca uprawnienia w zakresie sieci instalacji, urządzeń cieplnych, wentylacyjnych lub certyfikat, który wydaje Prezes Urzędu Dozoru Technicznego.
- Ze względu na zakres wymagań dostępne są różne warianty pomp ciepła. Możliwa jest jej instalacja — do ogrzewania pomieszczeń, do podgrzewu c.w.u., z dodatkowo wbudowaną nagrzewnicą elektryczną do wody grzewczej, a nawet do komfortowego chłodzenia pomieszczeń w porze letniej
- Pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne to duet skutecznie wykorzystywanej energii odnawialnej, który nie wiąże się z emisją szkodliwych substancji.
Podsumowanie
Rosnące ceny węgla oraz gazu przemawiają na korzyść montażu pomp ciepła. Ponadto urządzenia nowej technologii nie emitują do środowiska zanieczyszczeń. Zaletą zastosowania pomp ciepła jest fakt, że jest urządzeniem bezobsługowym i wydajnym. Nieocenioną zaletą instalacji jest również możliwość wykorzystania ich do chłodzenia w okresie letnim. Więcej na temat korzyści płynących z montażu pomp ciepła dowiesz się https://sungrant.pl/zalety-wynikajace-z-korzystania-z-pomp-ciepla/.
Jeśli wciąż masz wątpliwości, która pompa ciepła będzie odpowiednia dla twojego gospodarstwa domowego, zapraszamy do kontaktu telefonicznego 85 777 70 11 lub do odwiedzania nas pod adresem 15-542 Białystok, ul. Ciesielska 2/23.