Jaki wpływ panele fotowoltaiczne mają na środowisko?

Energia pochodząca z odnawialnych źródeł jest ekologicznym sposobem na jej pozyskiwanie. Działanie paneli fotowoltaicznych polega na pozyskaniu energii ze słońca, przetwarzanie jej na prąd zmienny, a następnie wykorzystanie go przez konsumentów jako energię elektryczną. Zastanawiasz, się jak takie rozwiązanie wpływa na stan środowiska? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Panele fotowoltaiczne a emisja dwutlenku węgła

Panele fotowoltaiczne nazywane są urządzeniami niskoemisyjnymi. Nazwa ta wzięła się z faktu, że podczas pracy nie wytwarzają one szkodliwych substancji takich jak dwutlenek siarki, tlenek węgla czy tlenki azotu. Etapami gdzie emitują one CO2 jest ich wytwarzanie i utylizacja. Jednak bilans produkcji CO2 jest nadal pozytywny pod względem wpływu na środowisko. A szczególnie kiedy porównamy emisję CO2 do tradycyjnych źródeł energii. Tradycyjne źródła energii takie jak paliwa gazowe emitują do atmosfery ok. 500 g CO2 e/kWh a paliwa węglowe ok. 1000 g CO2 e/kWh. Jest to dużo więcej niż podczas produkcji i utylizacji paneli fotowoltaicznych. Należy również podkreślić, że proces produkcji i utylizacji paneli fotowoltaicznych jest ciągle udoskonalany. 

Panele fotowoltaiczne a wytwarzanie hałasu

Hałas jest czynnikiem, który negatywnie wpływa na nasze zdrowie oraz na otaczające nas środowisko naturalne. Same panele fotowoltaiczne nie wytwarzają żadnego hałasu. Jedynym źródłem hałasu jest stosowany w nich wentylator. Jednak poziom tego hałasu nie przekracza 45 dB. w odległości 1 metra, czyli wartości nieodczuwalnej dla ludzkiego ucha.

Reasumując, instalacja paneli fotowoltaicznych przynosi wiele korzyści jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii. Pozytywnie wpływa na środowisko za czym idzie również dodatnie oddziaływanie na zdrowie ludzi. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń do nas 85 777 70 11

Więcej artykułów