Mycie Paneli Fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne powinny być wolne od kurzu – to nap weno. Pierwsza i podstawowa myśl jaka powinna przyjść nam do głowy, to, że nie powinniśmy robić tego sami. Może to być niebezpieczne, dodatkowo pojawia się ryzyko uszkodzenia paneli.  

Wszelkie zabrudzenia osadzające się na powierzchni paneli fotowoltaicznych, takie jak kurz, substancje oleiste, tłuszcze, pyłki, glony, osady organiczne i nieorganiczne, pyły chemiczne i inne na terenach okołoprzemysłowych i górniczych, a także ptasie odchody itp. może ograniczyć wydajność panelu nawet o 30%! 

Samo mycie paneli nie jest skomplikowane i może być wykonane samodzielnie. Jednak nie jest to zalecane, ponieważ bez użycia odpowiednich środków może być to wykonane niedokładnie. 

Odpowiednie mycie to dłuższa oczekiwana żywotność każdego modułu, a tym samym dłuższy pozostały okres użytkowania systemu PV i jego wyższa stopa zwrotu. 

Ogniwa należy myć wodą destylowaną, deszczówka też jest świetnym sposobem na oczyszczenie paneli. Oprócz tego użyj miękkiej gąbki. W przypadku, gdy panele są mocno zabrudzone możesz użyć mydła (ale lepiej, żeby była to ostateczność) – wtedy musisz je spłukać bardzo dokładnie. Lepszą opcją jest mieszanka płynu do mycia szyb z octem winnym. Pamiętaj też, aby nie używać wody z kranu, ponieważ pozostawi ona osad z kamienia!  

Unikaj również: 

– przemieszczania się po panelach 
-myjki ciśnieniowej 
-środków chemicznych 

Kiedy warto myć panele? Mniej więcej w połowie lata. Wiosna i lato to intensywny czas, gdzie może dojść do zakurzenia czy zanieczyszczeń pochodzących od ptaków.  

Jeżeli masz pytania skontaktuj  się koniecznie z naszymi specjalistami! 

Więcej artykułów