Niemiecka innowacja w fotowoltaice

Cel: rekordowa sprawność hybrydowych ogniw fotowoltaicznych. Realizacja: konsorcjum niemieckich instytutów i firm. Nazwa projektu: 27Plus6. Grant przeznaczony na badania: 3,2 mln Euro.

Zacznijmy od najważniejszego – założeń projektu. Celem prac ma być osiągnięcie rekordowej sprawności przekształcania energii światła słonecznego w energię elektryczną. Rekordowej, czyli wynoszącej 27%, a nawet – jak deklarują (w dalszych etapach prac) koordynatorzy projektu –sięgającej nawet 33% konwercji światła słońca w prąd. W tym celu opracowują oni ogniwo hybrydowe, złożone zarówno z warstwy krzemowej, jak i z dodatkowej warstwy perowskitu.

Składające się na konsorcjum podmioty, które uzyskały grant od rządu Niemiec, nie są w branży anonimowe. Instytut ISFH, instytut MBE oraz Centrotherm opracowały dwa lata temu krystaliczne ogniwo fotowoltaiczne typu p, które posiada rekordową dotychczas sprawność 26,1%. Natomiast instytut KIT z Karlsruhe opracował ogniowo perowskitowe o sprawności 20,7%, które ma być podstawą hybrydowych rozwiązań łączących perowskit z krzemem.

W projekcie 27plus6 zaangażowane są też firmy Singulus, Von Ardenne i Meyer Burger, co sprawia, że prowadzące projekt konsorcjum to grupa o bardzo dużym potencjale naukowym i biznesowym. A i sama wysokość grantu robi wrażanie. W każdym bądź razie: my trzymamy kciuki za tę innowację.

Źródło: Instytut ISFH
Fot.: ZASEKUNDE.PL, ISFH