Rodzaje pomp ciepła

Zanim zdecydujesz się na założenie w swoim gospodarstwie domowym pompy ciepła, warto wiedzieć jakie są ich rodzaje. Który rodzaj pompy ciepła u Ciebie sprawdzi się najlepiej ? 

Czym jest i jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to system grzewczy nie produkujący własnej energii. Wytwarzania energia pochodzi  ze środowiska naturalnego, która pobierana jest z gruntów, wody lub powietrza.

Mechanizm działania opiera się na efekcie fizycznym Joule’a Thomsona. W uproszczeniu mechanizm ten polega na tym, że ciepłe powietrze, dzięki procesom termodynamicznym, z zewnątrz przenoszone jest do środka pomieszczenia.

Działanie takiej pompy bardzo często porównywane jest do działania lodówki, tylko, że na opak. Pompa ciepła zamiast chłodzić wnętrze i oddawać ciepło na zewnątrz, ociepla wnętrze i oddaje zimno na zewnątrz.

Warto dodać, że jedyną dodatkową energią, która jest wykorzystywana w działaniu pompy ciepła jest prąd, który służy do transportu energii z powietrza, wody czy gruntów. Stanowi to zaledwie 25% energii potrzebnej pompie do ogrzania domu, pozostała energia pobierana jest z zewnątrz. 

Powietrzna pompa ciepła

Źródłem ciepła w tym rodzaju pomp jest powietrze pobierane z zewnątrz. Wykorzystywane są one w każdych warunkach. Konieczne jest jednak wyposażenie nieruchomości w inne, dodatkowe źródło ogrzewania. Ma ono za zadanie wspomaganie pracę pompy lub jej zastępowanie w okresie największych różnic temperatur w środku, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Najczęściej zaleca się łączenie tego typu pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym 

Pompa gruntowa

Jest to typ pompy ciepła, który jest najczęściej wykorzystywany w Polsce. Jak nietrudno się domyślić w tym wypadku, źródłem ciepła jest grunt. Urządzeniu dzięki wykorzystaniu zjawisk fizycznych pobiera energię z głębi ziemi i przetwarzane na energię cieplną, która służy do ogrzewania budynków lub podgrzewania wody. Charakteryzuje się ona wysoką efektywnością działania, przez co może stanowić jedyne źródło służące do ogrzewania domu. 

Pompa wodna 

Ciepło do gospodarstwa domowego przenoszone jest z dolnego źródła, którym jest woda. Działanie pompy charakteryzuje się wysoką efektywnością jednak jej montaż jest kosztowny i skomplikowany. 

Założenie w swoim gospodarstwie pompy ciepła to szereg korzyści zarówno ekonomicznych jak i ekologicznych. Przed decyzją o założeniu w swoim domu pompy ciepła, warto skontaktować się ze specjalistami ze swojej okolicy. 

Potrzebujesz więcej informacji? Zapraszamy do kontaktu.

Numer kontaktowy: 85 777 70 11

Więcej artykułów