Rośnie zapotrzebowanie na Pompy Ciepła

Efektywność energetyczna i przyjazność dla środowiska to wciąż modne słowa, które mają wpływ na produkcję i zapotrzebowanie na pompy ciepła. Biorąc jednak pod uwagę, że budownictwo, zwłaszcza w segmencie mieszkaniowym, jest kluczową determinantą popytu na pompy ciepła, spadek aktywności budowlanej w prawie wszystkich krajach spowodowany pandemią COVID-19 poważnie zaszkodził rynkowi. Niektóre kraje odnotowały spadek aktywności budowlanej nawet o 80 procent w 2020 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. W rezultacie wcześniejsze szacunki dotyczące wzrostu rynku zostały odrzucone, a kluczowi gracze na rynku zostali zmuszeni do przekalibrowania swoich strategii. 

Ponadto świat był świadkiem zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw energii, na które pandemia miała wpływ, ale nie była z nią bezpośrednio związana. Znaczącym tego przykładem był niedobór węgla i energii elektrycznej w kilku częściach Chin w ostatnich miesiącach 2020 roku. Takie zakłócenia miały również wpływ na sprzedaż pomp ciepła. Jednocześnie rynek sprawdził się w radzeniu sobie z takimi krótkoterminowymi zakłóceniami, ponieważ jego długoterminowe priorytety, a mianowicie efektywność energetyczna i przyjazność dla środowiska, pozostają niezmienione. Jednak uwzględnienie takich przejściowych wstrząsów pozostaje warunkiem wstępnym, aby rynek mógł zrealizować swoje aspiracje rozwojowe. 

W związku z ożywieniem budowlanym w kilku krajach w ostatnich miesiącach i spadkiem popytu na mieszkania, wzrosła również sprzedaż pomp ciepła. Ponadto postęp technologiczny zwiększył potencjał większości producentów pomp ciepła w zakresie dostarczania produktów, które są w stanie sprostać przepisom rządowym i potrzebom konsumentów. 

Rosnący popyt na zaawansowane technologicznie i ekologiczne urządzenia do zastosowań chłodniczych i grzewczych prawdopodobnie zwiększy zapotrzebowanie na pompy ciepła. Pompy ciepła są bardzo cenne w redukcji emisji dwutlenku węgla. 

Mogą pomóc zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w zastosowaniach grzewczych i chłodzących o połowę w porównaniu z innymi elektrycznymi oporowymi urządzeniami grzewczymi. Nowoczesne pompy ciepła, takie jak gruntowe pompy ciepła (GSHP), zużywają tylko jedną czwartą energii elektrycznej i trzy czwarte energii środowiskowej w porównaniu z konwencjonalnymi pompami ciepła.