Wyłączmy w końcu ten węgiel!

Marcin Dorociński w kilku krótkich filmach tłumaczy m.in. dlaczego susze blokują polską energetykę – tę opartą na węglu. Tak: wyłączają ją przez wodę, a w zasadzie jej brak.

Energetyka oparta na węglu to nie tylko problem z globalnym ociepleniem, smogiem i innymi zanieczyszczeniami powietrza. To też problem z wodą. Nie jest to powszechna wiedza, ale przeciętna elektrownia węglowa o mocy 500 MW pobiera około 10 milionów m³ i zużywa 8,4 miliona m³ wody rocznie. Tak: tej wody, której nam coraz bardziej zaczyna brakować.

W filmach serii „Punkt Krytyczny”, oprócz prowadzącego narrację Marcina Dorocińskiego, wypowiadają się też fachowcy, m.in. dr Michał Wilczyński, Główny Geolog Kraju (na temat ogłoszenia w Polsce latem 2015 roku najwyższego, 20 stopnia zasilania i związanego z nim wstrzymania części dostaw prądu), Marcin Pokopiewicz, fizyk, analityk megatrendów (na temat scentralizowanej energetyki i zalet rozproszonych, odnawialnych źródeł energii) czy dr hab. Piotr Kukliński, oceanolog PAN (na temat wpływu globalnego ocieplenia na naszą planetę). Ale wypowiadają się też zwykli ludzie, np. Andrzej Wolny, emerytowany górnik, który ze smutkiem, ale wprost przyznaje, że węgiel to już przeszłość.

“Punkt Krytyczny” odcinek pt. “Schyłek węgla”:

Seria „Punkt Krytyczny” to dziesięć filmów z których każdy trwa około 5 minut. Wszystkie zostały opublikowane na YouToubie, można więc obejrzeć je w dowolnej chwili. Filmy został zrealizowane przez WWF wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jeśli ktokolwiek ma jeszcze wątpliwości, że warto instalować panele słoneczne, bo w ten sposób pomagamy sami sobie i naszej planecie – polecamy; obejrzyjcie je. Specjalnie dla was wybraliśmy cztery filmy z serii: „Schyłek węgla”, „Trujące powietrze”, „Trujesz – płać” oraz „Energia ze słońca”, które są najbardziej związane z działalnością Sungrant i które można obejrzeć tutaj, wprost na naszym blogu. Ale jeśli temat was interesuje, to szczerze polecamy całą serię opublikowaną na kanale WWF Polska.

“Punkt Krytyczny” odcinek pt. “Trujące powietrze”:

“Punkt Krytyczny” odcinek pt. “Trujesz – płać”:

“Punkt Krytyczny” odcinek pt. “Energia ze słońca”:

Więcej artykułów