Założenie fotowoltaiki i pompy ciepła w Twoim gospodarstwie to połączenie idealne

W dzisiejszych czasach wiele osób zastanawia się jak wprowadzić nowoczesne rozwiązania w swoim gospodarstwie, aby koszty jego prowadzenia były niższe. Jednym z niewątpliwych sposobów na podreperowanie  domowego budżetu jest zamontowanie w Twoim gospodarstwie pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych. 

W celu wyjaśnienia zależności w funkcjonowaniu tych mechanizmów warto krótko wyjaśnić, w jaki sposób  działają one osobno. Pozwoli to na zrozumienie, dlaczego w duecie przyniosą same korzyści w Twoim gospodarstwie domowym. 

Działanie pompy ciepła

Pompa ciepła w swoim działaniu wykorzystuje energię zgromadzoną w powietrzu, ziemi lub wodzie. Źródło używanej energii zależy od rodzaju pompy ciepła. Celem jej działania zaś jest ogrzewanie, chłodzenie budynków oraz do podgrzewania wody. 

Działanie paneli fotowoltaicznych 

W dużym skrócie działanie paneli fotowoltaicznych polega na produkcji energii elektrycznej pochodzącej ze słońca.  

Jak działa połączenie paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła 

Panele fotowoltaiczne odpowiadają w tym duecie rzecz jasna za produkcję prądu. Produkowana przez nie energia zostaje dostarczona do pompy ciepła. Wskutek czego pompa ciepła jest w stanie pozyskiwać energię z otoczenia. Kolejnym etapem jest przekazanie jej do systemu, który ogrzewa budynki i wodę. 

Dlaczego jest to korzystne połączenie ? 

  • Duet w postaci pompy ciepła i fotowoltaiki w Twoim gospodarstwie domowym przede wszystkim pozwoli zwiększyć stopień wykorzystania wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne energii na własne potrzeby. Nie ponosisz, więc strat związanych z oddawaniem wyprodukowanej przez ciebie energii do sieci.   
  • Innym ważnym plusem takiego rozwiązania jest ogromna korzyść dla środowiska. To wszystko dzięki temu, że ani pompy ciepła, ani panele fotowoltaiczne nie produkują do atmosfery szkodliwych substancji. 
  • Nie bez znaczenia jest również fakt, że połączenie tych technologii pozwala na niemal bezobsługową eksploatację.
  • Faktem jest, że równoczesny zakup oraz montaż fotowoltaiki i pompy ciepła pozwoli na ograniczenie kosztów zakupienia sprzętu.

Jeśli zatem rozmyślasz nad zastosowaniem tych nowoczesnych, ekologicznych technologii w Twoim domu przemyśl fakt, czy nie najlepszym rozwiązaniem jest postawienie zarówno na pompę ciepła, jak i panele fotowoltaiczne.

 

 

Więcej artykułów