Czy ogrzewanie podłogowe i pompa ciepła to dobre połączenie? 

W Polskich warunkach pogodowych ciężko sobie wyobrazić zimne miesiące bez centralnego ogrzewania. Jeśli, więc stajesz przed dylematem, jaki rodzaj ogrzewania wybrać dla Twojego domu warto zastanowić się, jaka opcja będzie najlepsza. 

Jednym z bardzo często wybieranych rozwiązań jest ogrzewanie podłogowe, które świetnie sprawdza się w duecie z pompą ciepła. Co więc warto wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym i pompie ciepła? Wyjaśniamy poniżej. 

 

Założenia ogrzewania podłogowego 

Aby ogrzewanie podłogowe mogło działać odpowiednio i przynosić nam oszczędności finansowe należy także zastosować niskotemperaturowy czynnik grzewczy. Z tego właśnie względu doskonałym rozwiązaniem jest użycie pompy ciepła.

Jednym z głównych założeń efektywnego ogrzewania podłogowego jest zastosowanie niskotemperaturowego czynnika grzewczego, którym jest właśnie pompa ciepła. Wszystko to za sprawą tego, że zdecydowana większość pomp ciepła to urządzenia niskotemperaturowe, które pracują w temperaturach do 60°C.

 

Zalety używania ogrzewania podłogowego 

  • Przy użytkowaniu ogrzewania podłogowego następuje równomierne wznoszenia się ciepłego powietrza i nie ma wirów powietrza, które często powodują unoszenie się kurzu i innych alergenów. 
  • Ogromny komfort cieplny daje fakt, że nie ma gorących i zimnych miejsc.  
  • Z racji na to, że najwięcej ciepła tracimy przez stopy, to ogrzewanie podłogowe daje ogromny komfort cieplny.

Bez wątpienia ogrzewanie podłogowe jest najbardziej dopasowane do działania pompy ciepła powietrznej. Nie zawsze jednak się na nie decydujemy, ponieważ położenie tzw. wężownicy pod podłogę często wymaga demontażu paneli podłogowych. Warto, więc o tym pamiętać, jeśli jest taka możliwość to na etapie budowy domu, należy o to zadbać. 

 

Więcej artykułów